שיטה מהירה לקבלת החזרי מס על קניות באירופה

את הפוסט הזה אני כותב בהשראת פוסט דומה שנכתב על ידי גלעד קוריאט בפייסבוק, ומטרתו להקל על מי שמבצע קניות בחו”ל (ספציפית – באירופה) לקבל החזרי מס בצורה קלה יותר.

הקונספט:

ברוב מדינות אירופה ששייכות לאיחוד האירופאי ניתן לקבל החזרי מע”מ (VAT) בקניות מעל סכום מסויים, במידה ועושים זאת בחנויות שמאפשרות את ההחזר הזה. לא כל החנויות תומכות בהחזרי מס, לא כל המדינות מחזירות מס, ולעיתים שיעורי ההחזר משתנים ממדינה למדינה. אבל לקבל כסף בחזרה זו מצווה ולכן בואו נמשיך.

ראשית, מורידים את האפליקציה, נרשמים וממלאים פרטים.

שנית, בכל קניה בחנות שמאפשרת זיכוי על מע”מ מציגים בנייד את הקוד שלכם. זה מכניס את כל הפרטים באופן אוטומטי לחשבונית שמקבלים מהחנות.

כעת, כשיש לכם את החשבונית ביד, תסרקו אותה לאפליקציה ומיד תקבלו חישוב של ההחזר. בנוסף, תוכלו לראות מה סטטוס ההחזר שלכם, את נקודות הדלפקים של החברה במגוון שדות תעופה ביבשת ועוד.

החזרי המס תקפים כמובן לא רק לציוד אופנועים, אלא לכל קניה שהיא, כל עוד היא מעל סכום מסויים (בדקו בחנות, לרוב כמה עשרות יורו).

לא לשכוח!

בכניסה לשדה התעופה, לפני הבידוק (צ’ק אין) בדלפקי חברת התעופה, עליכם לחפש בשדה את האשנב/דלפק/חלון של פקידי המכס, ועליכם להחתים את פקיד המכס על החשבונית. אם עברתם את הבידוק ואין חתימה של פקיד המכס, לא תקבלו החזר.

בנוסף, חובה עליכם להחזיק את הסחורה אצלכם, במזוודה/טרולי/ביד כדי להראות לפקיד המכס את הסחורה במידה ותתבקשו.

שימו לב: יש יוצאי דופן, בעיקר בגרמניה (אם כי יתכנו שדות תעופה אחרים דומים) שבהם אתם חייבים כן לבצע צ’ק אין בחברת התעופה, ורק אחרי שיש בידכם את הבורדינג פס אתם חוזרים לפקיד המכס ומציגים בפניו את הניירת וכן את הבורדינג פס. בדקו מראש איך עובד הסידור בשדה התעופה ממנו אתם ממריאים ארצה.

עוד נקודה חשובה: אתם לא חייבים לצאת מהמדינה שבה ביצעתם את הקניות. תוכלו לנחות באיטליה למשל, לבצע קניות בכל היבשת, לאסוף חשבוניות, ולהמריא חזרה מהולנד – ועדיין לקבל החזרי מס.

ועוד שיקול: אם אתם יודעים שאתם צריכים לקבל החזרי מס, תכננו מספיק זמן בשדה לפני הטיסה שלכם כדי להתכונן לגרוע מכל מבחינת עומס ותורים. יש שדות תעופה שבהם התור לפקיד המכס נמשך אפילו שעה – בעיקר שדות שמהווים אטרקציה עיקרית לתיירים מכל העולם.

עכשיו יש לכם עוד סיבה לקחת את הבת זוג לסופ”ש רומנטי בברלין…

לדף של Global Blue והאפליקציה:

https://www.globalblue.com/tax-free-shopping/traveller-app