מאת: רענן כרמיאלי

אנחנו מכירים את חברת דוקאטי כיצרן פורץ דרך המייצר אופנועים אייקוניים באיכות גבוהה במיוחד. אבל גם חברה מפוארת שכזו היתה צריכה להתחיל איפושהו.

חברת דוקאטי נוסדה ב-1925 על ידי האחים אדריאנו, מרסלו וברונו קאבליארי דוקאטי כחברה המייצרת רכיבים חשמליים כגון קבלים, שפופרות רדיו, ושאר רכיבי רדיו אחרים. ומאוחר יותר ייצרה החברה גם רכיבים אופטיים ומצלמות. ב-1935 עם התפתחותה של החברה החלה הבניה של מפעל גדול יותר בבורגו-פאניגלה בבולוניה, היכן שנמצא המפעל הנוכחי. עד תחילת מלחמת העולם השניה עבדו במפעלי החברה המצליחה כ- 5000 איש.

האחים דוקאטי (משמאל לימין) - ברונו אדריאנו ומרסלו:

כתוצאה מהפצצות חוזרות ונשנות של בעלות הברית במהלך המלחמה נהרס המפעל כליל, אך האחים דוקאטי לא אמרו נואש. בחפשם אחר נתיב כלכלי נוסף על מחלקת האלקטרוניקה החלו האחים בייצור כלי תחבורה זול לאיטליה ההרוסה. האופנוע הראשון שיצא משערי המפעל בשנת 1946 היה הקוצ'יולו, גור באיטלקית, שהיה בסך הכל מנוע 48 סמ"ק המשודך לשלדת אופניים. למרות שעד 1950 מכרה דוקאטי כ- 200,000 יחידות מהקוצ'יולו, לא הצליחו האחים דוקאטי להתאושש כלכלית, וב- 1948 עבר המפעל לרשות הממשלה האיטלקית והיה בבעלותה עד 1985 עת נמכרה חברת דוקאטי לאחים קאסטיליוני, שהיו בעלי חברת קאג'יבה.

דוקאטי קוצ'יולו:

האחים דוקאטי המשיכו בחייהם כאשר האח אדריאנו שהיה פיסיקאי עבר לארה"ב ועבד בנאס"א יחד עם וורנר פון-בראון על פרוייקט החלל האמריקאי כולל פרוייקט אפולו להנחתת אדם על הירח. מרסלו דוקאטי עבר למילאנו שם ייסד חברה לייצור שערים אוטומטיים. ואילו האח השלישי ברונו עבר גם הוא למילאנו וייסד חברת נדל"ן. ב- 1998 מונה ברונו דוקאטי לנשיא כבוד של החברה. הוא נפטר בשנת 2001 בהיותו בן 86.

בתחילת 1955 הצטרף לדוקאטי המהנדס פביו טאגליוני (או ד"ר T כפי שקראו לו), האיש אשר מזוהה עם החברה יותר מכל. זהו האיש שבמשך כארבעים שנה היווה את הכוח המניע בחברה ואשר הביא לה גם את הסמל הטכנולוגי המזוהה עם דוקאטי יותר מכל דבר: השסתומים הדזמודרומיים. לפני שהצטרף לחברה, עבד טאגליוני בקבוצת המירוצים של מונדיאל, והוא מספר שכאשר הוזמן לראיון בדוקאטי אצל מנהל החברה דאז, מר מונטנו, אמר לו מונטנו: "אני מכיר את יכולותיך ואני זקוק לך מאוד. אם תבנה לי 100 אופנועים שינצחו את המוטוג'ירו אוכל להשאיר את החברה פתוחה, אחרת איאלץ לסגור אותה כי לא נשאר לנו כסף".

פביו טאגליוני:

טאגליוני עבד במשך 6 חודשים בהתנדבות ופיתח מאפס (כולל המנוע) את הדוקאטי גרנד-ספורט מריאנה (על שם אשתו של מונטנו). היה זה האופנוע שהוביל את החברה לניצחונות במוטוג'ירו ד'איטליה בשנים 1955-1958. בעקבות היותו בלתי מנוצח בוטלה קטגוריית ה- 100 הסמ"ק בג'ירו. היתה זו תחילתה של דוקאטי בעולם המרוצים.

דוקאטי גרנד-ספורט:

על אף שדוקאטי סבלה במשך שנים רבות מקשיים כלכליים, החברה השקיעה תמיד במירוצים וסיפקה לעולם כמה מהסיפורים ההירואיים ביותר בעולם המירוצים: הניצחון של פול סמארט במירוץ האימולה 200 ב- 1972. הניצחון של קוק נילסן במירוץ הדייטונה 200 ב- 1977, וכמובן הקאמבק הבלתי נשכח של מייק היילווד והניצחון ההיסטורי שלו באי מאן ב- 1978.

מייק היילווד על גבי דוקאטי 900SS:

כך, בין כישלון להצלחה כלכלית, התנהלה דוקאטי עד שנת 1985. כאשר היא כבר נמצאת "עם שתי רגליים בקבר" נרכשה דוקאטי בשנה זו על ידי האחים קאסטיליוני (בעלי חברת קאג'יבה שהייתה יצרן האופנועים הגדול באיטליה), כשמטרתם הייתה להטמיע אותה בתוך קאג'יבה. יחד עם זאת, מהר מאוד למדו האחים קאסטיליוני שלשם דוקאטי יש יותר סקס-אפיל מלשם קאג'יבה, וכך החלו להשקיע יותר ויותר במותג. תחת הנהגתם ועם ההשקעה הכספית הנחוצה יצאה החברה לדרך חדשה והציגה לעולם כמה מן האופנועים אשר הפכו לאייקונים בעולם האופנועים ומחוצה לו, כאשר הבולטים הם הדוקאטי מונסטר שעוצב על ידי מיגל גאלוצי, והדוקאטי 916 שעוצב על ידי מאסימו טאמבוריני.

דוקאטי 916:

בהנהגת האחים קאסטיליוני חזרה דוקאטי להיות כוח מוביל גם בעולם המרוצים כאשר בשנות ה- 90 ותחילת שנות ה- 2000 שלטה החברה בדומננטיות מוחלטת באליפות הסופרבייק עם 14 אליפויות רוכבים ו- 17 אליפויות יצרן.

בשנת 2007 זכתה החברה באליפות הרוכבים ואליפות היצרנים ב- MotoGP בזכות רוכב אוסטרלי כישרוני בשם קייסי סטונר.

קייסי סטונר אלוף העולם:

מאז 2006 הפכה דוקאטי לחברה המובילה בהטמעת טכנולוגיות מסלול לאופנועי הכביש מתוצרתה: מערכות כגון מערכת בקרת אחיזה וכן מערכות Cornering ABS ובקרות ווילי. דוקאטי אחראית במידה רבה על קביעת טרנדים עיצוביים בעולם הדו-גלגלי, כמו סדרת הספורט קלאסיק שיצאה ב- 2006 והחלה גל רטרו ששוטף את העולם מאז; סדרת ההיפרמוטרד שיצאה ב- 2007 וגררה שלל חיקויים מחברות אחרות; סדרת הסקרמבלר הפופולרית שיצאה ב- 2015 והפכה מיד ללהיט עולמי שגם הוא גרר אחריו שלל חיקויים מהמתחרים, וכן דגמי המולטיסטרדה שיצאו לראשונה ב- 2003. למרות האתגרים הקיימים במציאות כלכלית לא פשוטה, אופנועי דוקאטי מוצעים תמיד עם מכלולי פרימיום והאיכות ניכרת בכל פינה. בזכות זאת המותג דוקאטי הפך לשם נרדף של איכות ללא פשרות בעולם האופנועים.

כיום חברת דוקאטי היא חברה יציבה וריווחית הנמצאת בבעלות מלאה של חברת פולקסוואגן מאז 2012 אשר גם מספקת את הגב הכלכלי הנדרש לפיתוחים חדשים ולהשתתפות במירוצים. בשנת 2017 דוקאטי מכרה קרוב ל- 56,000 אופנועים ברחבי העולם, ממשיכה בכך מגמה חיובית של גדילה ב- 8 השנים האחרונות.