זה עלול לקרות לכל אחד מאיתנו. מבאס להיתקע באמצע שום-מקום ולחכות למישהו שיגיע עם רכב חילוץ ויגרור אותנו הביתה.

אז מה עושים? כאחד שנתקע פה ושם בעצמו במצבים כאלה, או שרכב עם חבר'ה שהם עצמם נתקעו בגלל תקר, בניתי ערכה אולטימטיבית לתיקון תקרים, והרי ההמלצה שלי לפניכם.

חשוב לזכור לפני הכל: הצמיג שומר על החיים שלכם והוא הדבר היחיד שמחבר בין האופנוע (כשאתם עליו) בעודו דוהר במהירויות תלת ספרתיות על הכביש. אל תשחקו עם החיים שלכם!

הערה סופר חשובה #1: כל האמור לעיל תופס לצמיגי טיובלס (דהיינו ללא פנימית) והוא מתאים לרוב המכריע של דגמי דוקאטי (לא בטוחים? תשאלו).

הערה סופר חשובה #2: כל האמור לעיל רלוונטי בפנצ'רים שבהם ניתן לתקן את הצמיג ולהמשיך לנסוע. אם הצמיג קרוע, מרוטש, אם החור ענק מדי, אם הצמיג גמור – אז מן הסתם לא תהיה לכם ברירה אלא לעבור ל- Plan B והוא הזמנת רכב גרר (יש לכם מנוי גרר? אם לא למה אתם מחכים?)

הערה סופר חשובה #3: אחרי תיקון ואחרי שהגעתם הביתה בשלום, חובה להגיע לבעל מקצוע מומחה בתחום כדי שיאבחן את התקר, ואם צריך להחליף את התיקון בתיקון קבוע יותר. אם אין ברירה, תצטרכו להחליף גם את הצמיג (במקרים בהם יש קרע בדופן או במקרה והיו בצמיג כבר שני תיקונים במרחק קטן זה מזה). אל תשחקו עם החיים שלכם!

פטריות או תולעים? מה ההבדל? תולעים שמחדירים לתוך הצמיג פוסלים בוודאות של 100% את הצמיג להמשך שימוש, וזאת בגלל שהן קורעות רצועות מתכת בתוך הצמיג. לעומתן פטריות – בניגוד לתולעים – מאפשרות לכם לתקן את הצמיג מבלי לקרוע את הגומי או את רצועות המתכת בתוכו. כך שתיאורטית, אחרי שתגיעו הביתה ותסעו לפנצ'רמאכער שיתקן לכם את הצמיג עם פטריה קבועה, תוכלו להמשיך להשתמש בצמיג הזה ולא תהיו מחוייבים להחליף אותו בהכרח (ראו הערה סופר חשובה #3 למעלה!). אם החור הוא גדול מאוד וצריך, אפשר לדחוף לחור שתי פטריות.

ערכת Dyna-Plug ייעודית לאופנוע

ערכה זו כוללת 8 פטריות. זו הערכה האולטימטיבית, קצת יקרה אבל אין משהו טוב יותר מזה, באחריות. היא נכנסת בקלות לפאוץ' או מתחת למושב האופנוע. ניתן לקנות מילוי חוזר אם צריך. חפשו את הדגם הזה הספציפי:

לרכישה באיביי

לרכישה באמזון

השימוש בערכה פשוט מאוד:

ניתן לרכוש ערכות מילוי נוספות:

לרכישה באמזון

אופציה שניה:

ערכה של Stop & Go

זו ערכה שמכילה מספר רב של פריטים (והיא גם תופסת קצת יותר מקום בתיק/ארגז/מזוודות שלכם) אבל היא מעולה ומאפשרת תיקון של פנצ׳רים בקוטר מעט יותר גדול מהערכה הקודמת.

שימו לב: הגירסה הנמכרת באמזון וב-איביי היא ה״מקורית״,ֿ ואילו בעלי אקספרס ניתן למצוא מוצר זהה בעלות מעט נמוכה יותר. לשיקול דעתכם.

לרכישה באיביי

לרכישה באמזון

לרכישה בעלי אקספרס

ניפוח הצמיג – מיכלי לחץ קטנים

אחרי שתיקנו את התקר, צריך למלא את הצמיג. לשם כך קונים שלישיית מיכלי גד דחוס (15 גרם) בעלות של כ- 40 ש"ח מדקתלון או מכל חנות אופניים. כמובן שלא צריך את זה אם אתם תקועים בתחנת דלק שיש בה משאבת אוויר, אבל מיכלי הגז מאפשרים לכם למלא את הצמיג גם באמצע שום מקום.

לזה צריך להוסיף מתאם ר' (ברך) כדי שיהיה אפשר להבריג את המיכלים אל הונטיל של הגלגל של האופנוע, גם הם ניתנים לרכישה בכל חנות אופניים (התמונה רק להמחשה כמובן).

הערה: שימוש במיכלי הגז מקפיא אותם והופך אותם לקרים מאוד. רצוי לעבוד איתם עם כפפות או אמצעי מיגון.

ניפוח הצמיג – קומפרסור חשמלי קומפקטי של Xiaomi

מדובר במוצר קומפקטי של שיאומי שיודע לנפח צמיגי רכב ואופנוע. זה מוצר מעולה ששווה שיהיה בערכת התיקונים שלכם (רק צריך לזכור להקפיד שיהיה טעון, ובנוסף להקפיד לרכוש את הדגם האחרון המכונה 1S, עם שקע USB-C):

לרכישה בעלי אקספרס

אפשר להוסיף מאריך לצינור הניפוח כדי להקל על החיבור לונטיל.

לרכישה בעלי אקספרס

כלי עבודה מתקפל מסוג לדרמן או דומה

כדאי מאוד להחזיק בערכה שלכם כלי כזה שיש בו פלאייר מתקפל. באמצעות הכלי הזה ניתן לשלוף ברגים או מסמרים או ברזלים שתקועים בצמיג, ואז להשתמש בערכת התיקון כדי לתקוע פטרייה במקום החור. לא צריך משהו יקר, אפשר לקנות כלים כאלה מאתרים סיניים, העיקר שיהיה כלי קומפקטי שנכנס לערכה שלכם, ושיכיל במינימום צבת, קאטר, סכין, מספריים, מברגים וכו'.

לרכישה בעלי אקספרס

מארז קשיח לאיחסון

יש הרבה אופציות לעניין, וכמובן שגודלו של הפאוץ' תלוי בנפח האיחסון על האופנוע שלכם. קחו דוגמה.

לרכישה בעלי אקספרס

עוד אופציה – עמותת ידידים

מדובר בעמותה הפועלת ללא מטרות רווח ומסייעת לאנשים בכבישים בכל רחבי הארץ. לא בטוח שהם יוכלו לתקן לכם את התקר בגלגל האופנוע, אבל הם בטח ינסו. הקאץ' – הם אינם פועלים בשבתות וחגים.

לכל מקרה חירום שאינו רפואי חייגו 1230 מכל טלפון.

מה לגבי חומרים למילוי הצמיג ומניעת פנצ'רים?

זו בהחלט אופציה, אבל היא איננה מתאימה לכל אחד ולכל סוג אופנוע, ובמיוחד איננה מתאימה לאופנועים ספורטיביים שכן היא פוגעת במשהו בזריזות האופנוע בגלל הגדלת המשקל הבלתי מוקפץ.

בנוסף, כדאי לדעת ששימוש בתרסיסים כמו פאסט עשוי להרוס את חיישני לחץ האוויר המוטמעים בגלגלים של חלק מהאופנועים, לכן הוא לא מומלץ אלא כאמצעי אחרון בהחלט.